Kas Sloveenia õpetaja erineb Eesti omadest?

IMG_0752Just sellise küsimusega pöördus minu poole üks Mirona Jarča kooli õpetaja, kui kahe päeva jooksul käisin ma tunnist tundi ja peale selle arutasin õpetajatega õpetajate toas nähtut.

Õpetaja on näitleja ja mängib oma näidendit (tundi). Kui näidend on elav, huvitav, kaasakiskuv, õpetlik, siiras, siis pealtvaatajatel ei ole igav. Nemad hea meelega osalevad selles mängus mitte ainult pealtvaataja rollis, vaid ka suunduvad kaasa mängima ning on kõrgeim pilotaaž, kui neil õnnestub üle võtta õpetaja rolli enda peale.

Olen tänulik koolile ja õpetajatele, et andsid võimaluse osaleda (selle sõna otseses mõttes) õppeprotsessis. Igast tunnist võtsin huvitavaid meetmeid, mida tahaks siin jadaga.

  • algkooli hommikuring on igati toetav ja teretulnud, eriti meeldiv see on isetehtud leiva ja tee maitsmisega. Nii alustas tundi algklassi õpetaja Mateja Rednal Gradišek. Tunni teemaks oli vanad tööriistad. Pearõhk sellel tunnil on äraarvamisele ja oletamisele, kuidas seda võiks kasutada ja milleks. Kaasa oli küll näitlik materjal, mille õpetaja võttis oma emalt ja vanaemalt. Töö toimub peamiselt väikestes rühmades, ning tunni lõpus individuaalne töölehe täitmine.

  • tänu inglise keele õpetaja Anka Novakile sain ma selgemaks Second Conditionali 9. klassiga koos. Tund toimus ainult inglise keeles, väga intensiivne, selles mõttes, et tegevused vaheldusid nii kiiresti, et õpilastel ei olnud üldse mõtetki alustada tegeleda kõrvaliste asjadega. Eriti meeldisid youtube-i inglisekeesete laulude karaoked just sellel teemal (nt https://www.youtube.com/watch?v=Xq2l4hpSZpo). If I was – not correct (spoken english), if I were – correct. Mõnedes lauludes tegid õpilased parandused.

  • geograafiatund 6. klassis on üks näide heast inglise keele ja geograafiaõpetaja koostööst. Õpilased valmistasid ette presentatsioonid inglise keeles. Mõned esinesid ka inglise keeles, mõned sloveenia keeles.

  • kas algklasside õpetaja peab oskama hüpata, tantsida, laulda, mängida muusikapilli, joonistada, ronida, olla lõbus ja samal ajal nõudlik? Vahel ma imestan, et algkooli õpetajad oskavad küll kõike seda ja palju muud. See ei ole lõplik nimekiri tegevustest, mida näitas oma tunnis 1. klassi õpetaja Veronika. Tunni teemaks olid igasugused aktiivsed tegevused, mida tehti ja tehakse Pusti ajal. Sel aastal tähistatakse seda 13. veebruaril, seepärast kõik lapsed on kostüümides ja vahetundidel kõlas koolis laste lemmikmuusika. *One of the most important cultural festival in Slovenia is indeed Pust, the Carnival. Pust is celebrated in every town and city, usually in February or in early March. The Carnival takes place as a great parade in the town’s streets. During the parade, a lot of noises are made to scare away the “horrible” winter. During the celebration of Pust, one of the most popular snacks is the Krof, a puffed donut filled with jam and generously sparkled with white sugar.

  • x0wtxv

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s