Saagem tuttavaks, Osnovna Šola Mirana Jarca.

www.osmj.si 

Tegemist on meie mõistes põhikooliga, kus õpib 411 last, töötab 54 õpetajat. Koolipäev algab kl 8.20. Selles koolis on sama süsteem – vahetund 5 minutit, söögivahetund on 20 minutit. Kas 5 minutit on piisav lolluste (siin ma mõtlen koolivara rikkumist) tegemiseks? Ausalt, mina ei märganud. Aega on paras, et ühest ruumist teisse minna. Põhikool algab Sloveenias 6 eluaastast, seega 1. klassis näiteks on kaks õpetajat – üks on kooli õpetaja ja teine on lasteaia õpetaja. Sildi peal oli ka kirjas kolmas nimi – see on pikapäevarühma õpetaja.

Eriti esimeses klassis õpilased vajavad järelvalvet ja pikka päeva. Kool pakub oma õpilastele erinevat õppevälist tegevust, nimelt keeled (saksa, hispaania), sport (jalgball, käsipall, võrkpall, karate, judo), laulmine kooris ja džazz-bändis, male, kabe, astronoomia. Eriti suur huvi on 1.-6. klassi õpilastel. Need huviringid on lastele tasuta ja rühma saab avada, kui soovijaid on 12-15 õpilast.

9. veebruar on gümnaasiumide lahtiste uste päev üle Sloveenia, mil kõik soovijad saavad tutvuda keskkooli hariduse saamise võimalustega. Siis oli kool vaiksem kui tavaliselt. Sellest päevast alates kõik 9. klassi lõpetajad esitavad avaldused gümnaasiumisse ja ootavad vastust. Arvesse lähevad kogutud punktid 7.-9. klassi õppimise eest. Arvesse lähevad aastahinded, osalemine konkurssides ja ainealastel olümpiaadidel, muud haridusvaldkonnas silmapaistavad osavõtud ja tulemused. Siis iga gümnaasium koostab nimekirja õpilastest ja ootab kuni põhikooli eksamid on sooritatud. Need tulemused saavad küll muuta seda nimekirja ja olles oma hinnetega esireas saad olla nimekirjast väljast, kui sooritad eksamid mitterahuldavalt. Seega pead juba varakult mõtlema oma tulemustest, et tagada endale koht gümnaasiumis.

U 30% õpilastest on teistest Ljubljana piirkondadest, komplekteerimine on meie süsteemiga sarnane – on piirkond ja väljaspool piirkonda võtab kool õpilased vastu ainult vabade kohtade olemasolul.

Tutvusin ka külastuse raames koolipsühholoog Klaraga, kes tutvustas oma tööd. Tema päev algas minuga kohtumiseks kokkulepitud päeval kl 7.30. Nimelt räägib ta iga 9. klassi õpilasega tema karjääri valikust ja võimalustest ning edasistest sammudest. Samas kohtub ta lastevanematega, korraldab koolitused personalile kaasates spetsialistid. HEV lapsed on ka tema pädevuses, neid on koolis u 4%, kuid nemad õpivad suurtes klassides. Eriti sügava häirega lapsed on eraldi koolides, mida ma külastasin ka ja räägin natuke hiljem.

Olen märganud, et vabatahtlike töö on üsna levinud Sloveenias. Minu juures toimus üks kohtumine, kus arutati tööd ühe õpilasega, kes vajab erituge. Sellesse oligi kaasatud ka vabatahtlik. Jagati rollid ja lepitui kokku tegevused.

Siin ma tutvusin ühe 7. klassi poisiga, kes õpib selles koolis 2.5 kuud. Ta kolis oma vanematega Venemaalt, Saratovist. Ning ma kuulsin, kuidas ta räägib sloveenia keelt. See on vapustav! Kiidan õpetajate tööd! Nendele õpilastele korraldab kool 1-2 lisatundi sloveenia keelt, muud õpingud on sloveenia keeles.

Õpetajate töö korraldusest on niipalju, et osalesin tundides. Jäi mulje, et rohkem on rõhk koostööle, paaristööle ja rühmatööle. Nii Vič Gimnazijas kui ka siin ei märganud ma eriti tööd õpiku ja töövihiku järgi, pigem on töölehed ja klassis töö. Kodutööd antakse ka. Klassijuhataja tund on tunniplaani sees eraldi tunnina.

Veel üks märkus, inimesed Sloveenias vist ei armastada hommikuti magada 🙂 Õpetajate kohtumine koolis toimub kl 7.00 reedeti. Õpetajad panevad kirja aega, millal nad tulevad ja lahkuvad töölt. See ole ainult tööaja monitooring, vaid need, kes on tööl üle 4 tunni, saavad taotleda lõunasöögi toetust 3.76 euro päev.

Edasi kirjutan detailsemalt, mida kogen sellest koolist.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s