Muusikal koolis?! Miks ka mitte….

Istun rahulikult tunnis ja äkki astub klassi kaks…õpilast: üks on Kaunitar ja teine on Koletis. Niiviisi kutsusid õpilased oma kooli õpilasi ja õpetajaid õhtusele üritusele.

Muusikal (inglise keeles musical) on muusikat (avamänge, vahemänge, soololaulu, koore jne) ja tantsu sisaldav lavateos, milles laul, tants ja kõnelus on võrdse tähtsusega ja veavad igaüks omal moel tegevustikku edasi. Erinevus operetist on tinglik, kuid operetis on sageli laulu- või tantsunumbreid, mis loo arengu seisukohast ei oma suurt tähtsust, vaid pakuvad publikule võimalust puhata ja elada sisse teose atmosfääri. Samas, muusikaližanri arenedes on operetlikke tantsuosi või kooripartiisid lisandunud ka muusikalides, nii et kahe žanri piir on sageli hägune.

Nüüdisaegne muusikal pärineb New Yorgist Broadwaylt, kus see hakkas vodevillidest kiiresti arenema 1920. aastatel. Muusikal sai kiiresti ülipopulaarseks ning sundis taanduma 19. sajandi operetti. Üle maailma tuntud muusikaliteatrid on tänapäeval ka West Endis Londonis ning paljudes teisteski metropolides.

Esimesteks Eestis etendunud moodsateks muusikalideks võib pidada lavateoseid “Minu veetlev leedi” (1963), “West Side’i lugu (1964) ja “Suudle mind, Kate” (1966).[1]. Eesti lavalaudadel on etendunud ka teised 20. sajandi tippteosed nagu “Kassid“, “Hüljatud“, “Miss Saigon“, “Helisev muusika“, “Oliver“, “Jeesus Kristus Superstaar“.

Seda kõike oli võimalik nautida koolis neljapäeva õhtul vanemate klasside õpilaste etteastel. Fantastiline elamus! Meeldivad mulle need üritused, kui lapsed esinevad. Nemad kõik on juba nii tublid, et suutsid realiseerida oma julged ideed, astusid lavale ebatavalises pildis.

* Huvitavad märkused

– päeva jooksul paar näitljejad kostüümides (nimelt, Kaunitar ja Koletis) käisid klassist klassi ja kutsusid õhtule üritusele;

– plakat ja kavad olid õpilaste poolt disainitud;

– kostüümid olid laenatud Ljubljana ooperast (www.opera.si)

– laval oli elav muusika, õpilased kasutasid erinevaid muusikapille;

– saal oli rahvast täis. Toetajaks on teised õpilased, sõbrad, lapsevanemad ja, muidugi, õpetajad! Iga pealtvaataja toetus on alati tähtis ja vajalik;

– hea mõte ühis- ja ainetevaheliseks projektiks ning praktiliseks tööks.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s